Hypotéky a půjčky

Nákup nemovitosti rozhodně neodkládejte. V roce 2014 se ceny bytů pohybovaly o 10% níže oproti roku 2008, propad cen byl stále jěště důsledkem nemovitostní krize. V roce 2016 v Praze jsou již ceny na úrovni roku 2008, ostatní města trend zřejmě následují. Úroky z hypoték nikdy nebyly tak nízko, proto je ideální doba k nákupu nemovitosti právě teď. Často klienti, kteří si jsou vědomi těchto výhod,  nakupují nemovitost pro budoucí pronájem, komerční účel,  z čehož uhradí splátky hypotéky.

Proč získám nižší sazbu než VY? Jsem pro banky partnerem s velkým objemem obchodů, běžně dociluji nižších sazeb oproti nabídce, kterou aktuálně předloží vám.

Hypotéka od 1,89% na pořízení nemovitosti, Neúčelová hypotéka od 3,78% až do 70% hodnoty vaší nemovitosti, Půjčka již od 7,9% Můžete získat až 500 000Kč na cokoliv a to bez poplatků. Refinancování hypoték, spotřebitelského úvěru, leasingu, půjček na auto, konsolidace a jiné. Refinancování půjčky od nás vám zajistí snížení splátek až o 25%.

Výše uvedené je tvrdý marketing bank. Inzerované úrokové sazby nejsou samozřejmě pro všechny a ani vám to neslibuji. Obecně platí pravidlo, čím více bonitní-bohatší klient, tím je vyšší pravděpodobnost návratnosti půjčeného, klient je pro banku nižším rizikem a proto získává nejnižší úrokovou sazbu. Naopak ti, co mají nižší příjem, či bez majetku, mají úrokovou sazbu vyšší.

Refinancování hypotéky – doba fixu znamená, po jakou dobu banka garantuje domluvenou úrokovou sazbu. Nejčastěji bývá 3 a 5 let. Pouhý měsíc před obdobím konce fixace je klient informován písemně o nově navrhované sazbě. Tady oprávněně očekáváte, že jste-li již klientem, získáte nejnižší úrokovou sazbu inzerovanou v nabídce banky. Není tomu tak.

Informujte mne včas o vašem fixačním období a já vás pro jednání s bankou vybavím nabídkou s nižší úrokovou sazbou. Bankéř vás nebude chtít ztratit jako klienta, tak nižší sazbu u svých nadřízených prosadí. Je však potřeba doslova licitovat a být vybaven odhodlaností. Konečně, splátky platíte VY!

Spíše než úroková sazba je důležitá RPSN, která vyjadřuje roční průměrnou sazbu nákladů (poplatky, pojištění) na hypotéku, úvěr, půjčku, leasing a pod. Setkávám se u půjček s RPSN 40%, pak tedy tito klienti platí pouze 60% na snížení dluhu, 40% zůstává veřiteli!!! Nemusíte podporovat lichvu!  RPSN je dnes povinností uvádět na dokumentech. Najdete ve smlouvě, často i na výpisech.

Při „zdravém“ refinancování je výsledkem nižší splátka nebo zkrácení doby splatnosti hypotéky. Zkrátit dobu splatnosti doporučuji, neboť za 3 nebo 5 let, při konci dalšího fixačního období, můžou být úroky opět vyšší. Dojde-li však ke snížení splátky na úkor prodloužení splatnosti, dluh jste zvýšili o budoucí úroky!

Než refinancujete, získejte si informace ohledně výše sankcí za předčasné splacení.

Volba doby fixačního období-těžko poradit. Nízké úrokové sazby máme pro to, že stát chce rozhýbat ekonomiku. Když budeme mít „levné“ peníze, budeme více utrácet, zvyšovat tržby, zisky, daně…, ale bohužel se i více zadlužovat! Zda bude situace podobná, horší, lepší a také, jak se nám změní život sám, je těžké odhadnout.